W treściach zawartych na niniejszej stronie i podstronach wykorzystano fragmenty:

[1] książki "Kultura Łowiecka" pod redakcją prof. dr hab. Dariusza J. Gwiazdowicza, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego, Oficyna Wydawnicza FOREST, Józefów 2018

[2] podręcznika "Regulamin Polowań", Łowiec Polski Sp. z o.o., Warszawa 2013

 Kapelusz myśliwski

 Sztandar i Mundur

 Polowanie wigilijne

 Polowanie hubertowskie

 Patroni Łowiectwa

 Pokot

 Dekorowanie gałązką złomu

 Pasowanie myśliwskie

 Chrzest myśliwski

 Ślubowanie myśliwskie

 Odprawa myśliwych

 Sygnały łowieckie

 Gwara

elementy kultury łowieckiej

Pojawiająca się nie tylko w środkach masowego przekazu krytyka zwyczajów, obrzędów i ceremoniałów (pikietowanie pokotów, zakłócanie imprez kulturalnych, dezaprobata stroju) jest atakiem na jedność łowiectwa i dowodem na nieznajomość jego idei oraz procesów zachodzących w przyrodzie wywołanych postępem cywilizacji.

 

Garść definicji

Kultura: zgromadzony materialny i duchowy dorobek ludzkości, utrwalany i wzbogacany w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Tradycja: przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury, takie jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne, uznane przez zbiorowość za społecznie doniosłe dla jej współczesności i przyszłości.

Obyczaj (zasady etyczne, moralne): forma zachowania powszechnie przyjęta w danej zbiorowości społecznej, poparta uznaną w niej tradycją, podlegająca kontroli społecznej. Naruszenie obyczajów danej grupy powoduje negatywną reakcję ze strony grupy (stosunek do psa myśliwskiego na polowaniu, alkohol na polowaniu, zachowanie się na stanowisku, używanie wulgarnych słów podczas polowania, nieetyczne strzały).

Zwyczaj: pod tym pojęciem na ogół rozumie się przyjęty sposób postępowania członków w danej grupie społecznej w określonych sytuacjach. W świetle tej definicji zasadniczą cechą zwyczajów jest to, że nie są obwarowane sankcjami społecznymi. Dzieje się tak ze względu na ich mniejszą doniosłość społeczną i słabszą normatywność w porównaniu z obyczajami. Zwyczaje mogą z czasem stać się obyczajami (odprawa myśliwych, pokot).

Ceremoniał: ogół przepisów obowiązujących w czasie uroczystości, obrzęd przebiegający według ustalonego planu, zwykle z zachowaniem tradycyjnych, symbolicznych form (pasowanie, ślubowanie, chrzest, dekorowanie złomem itp.).

Informacje ogólne

Tradycja łowiecka jest jednym z czynników konsolidujących myśliwych we wspólnotę dająca poczucie jedności, braterstwa, siłę, pewność jutra i bezpieczeństwo, niweluje także antagonizmy, Kultura łowiecka opiera się na tradycji, dlatego pielęgnowanie zwyczajów i obyczajów, przestrzeganie zasad etyki przez wszystkich członków koła łowieckiego jest szczególnie ważne dla początkujących myśliwych.

Po pierwsze - w grupie kolegów po strzelbie w naturalny sposób poznają bogaty dorobek kulturowy polskiego łowiectwa, po drugie - odczuwają potrzebę jego wzbogacania. Ma to szczególne znaczenie w czasach, gdy pogłębia się społeczna dezaprobata łowiectwa.

   Kultura jest swoistym skarbcem, w którym człowiek przez pokolenia gromadzi cenne wartości duchowe i materialne. Skarbiec ten jednak często jest zamknięty, ukryty za ogromnymi drzwiami, a ozdobny klucz, który je otwiera, gdzieś schowany. Najczęściej wystarczy trochę dobrych chęci, ale czasem trzeba być bardzo upartym i wytrwałym, aby dostać się do jego wnętrza.

- prof. Dariusz Gwiazdowicz, [1]

Kultura Łowiecka

Kontakt:

Koło Łowieckie "Dzik" w Ćmielowie

ul. Sandomierska 242 A,

27-440 Ćmielów

e-mail: kontakt@dzikcmielow.pl

NIP: 661-19-93-045

REGON: 830271699

KONTO BANK PKO S.A.: 41 1240 1385 1111 0000 1185 9026

Wytrop nas na: