Obecnie Koło zrzesza 54 myśliwych, tym jedna Diana oraz dwóch rezydentów. 33 myśliwych ma uprawnienia selekcjonerskie. Na rok 2024 średnia wieku w Kole wynosi 54 lata, mediana również 54 lata, najmłodszy myśliwy ma 30, a najstarszy 78 lat. Myśliwy z najdłuższym stażem w naszym Kole jest w nim już od 53 lat!

Pozyskanie zwierzyny z roku na rok wzrasta, zwłaszcza dzika. Liczebność dzika to skutek wprowadzenia wielkoobszarowych upraw kukurydzy oraz rozsianych wśród pól charakterystycznych dla naszego terenu zarośniętych wąwozów lessowych stanowiących naturalną ostoję. Wysoką skuteczność odstrzału dzików osiągamy dzięki całorocznemu zaangażowaniu myśliwych oraz polowaniom zbiorowym z udziałem doskonale ułożonych psów dzikarzy.

Dzięki wieloletniemu prowadzeniu wolierowej hodowli bażanta i zasiedlaniu nim dzierżawionych obwodów, dzisiaj gatunek ten jest niezagrożony w naszych łowiskach.

Ciągła i systematyczna redukcja drapieżników, a szczególnie lisów przyczynia się do odradzania stanu zwierzyny drobnej. Możemy w ostatnich latach poszczycić się także medalowymi trofeami rogaczy i byków, co świadczy o prawidłowej gospodarce łowieckiej. Przez ostatnie lata w pełni zagospodarowaliśmy łowiska budując niezbędne urządzenia łowieckie. Idąc z duchem czasu wykorzystujemy cyfrowe i elektroniczne rozwiązania, niezbędne dziś w organizacji życia koła.

Koło współpracuje z lokalnymi samorządami, prowadzi pogadanki wzbogacone prezentacjami w placówkach oświatowych. Systematyczna współpraca z rolnikami: ochrona upraw, dyżury, realizacja planów łowieckich związana z ogromnym zaangażowaniem myśliwych pozwala na prawidłowe funkcjonowanie Koła, w tak trudnych dla łowiectwa czasach.

To dzięki zrozumieniu ze strony naszych Rodzin i Żon możemy realizować swoją pasję. Dziękujemy!


W naszym Kole kolejne pokolenia z rodzin myśliwskich kontynuują tradycje łowieckie. Wśród członków są osoby udzielające się w organach PZŁ, uprawiające strzelectwo, sygnaliścikynolodzy, wabiarze, rolnicy oraz leśnicy. //w przygotowaniu kolejne zakładki o tych osobach//

 

Od lat udowadniamy, iż mimo różnych zawodów i przekonań
można skutecznie działać na rzecz wspólnego dobra - przyrody ojczystej.

Fotografia archiwalna

Dla uczczenia wieloletniej tradycji Koła, w listopadzie 2015 r. na Czarnej Glinie odbyło się poświęcenie ufundowanej przez członków naszego Koła kapliczki ku czci patrona myśliwych - św. Huberta. Okorowany pień zwieńczony daszkiem, a wewnątrz rzeźba postaci świętego. Stoi na podmurówce z kamienia. Drewniane cudo wtopione w przyrodę. niespotykana w formie, z oryginalnym w treści napisem. Powstała z inicjatywy i przy wielkim zaangażowaniu Łowczego Koła, Kolegi Marka Pękalskiego oraz ówczesnego Zarządu Koła. Kapliczka to przystań, miejsce zadumy, podejmowania decyzji, oceny dokonań i podsumowań. Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji projektu ówczesnemu Leśniczemu Leśnictwa Jeziórko - Janowi Jamrozowi!

Nasza historia

Geneza naszego koła wiąże się z dwoma stowarzyszeniami.

Koło Łowieckie w Bodzechowie powstało w 1945 r. W jego skład wchodzili m.in. Władysław Stelmach, Kazimierz Kisiel, Stefan Sadurski, Stanisław Malinowski, a także myśliwi sprzed 1939 r. – Stefan Gomuła, Andrzej Podczarski, Wacław Malinowski. Dzierżawiło ono dwa obwody, których powierzchnia pokrywała się z granicami administracyjnymi gmin: Bodzechów i Wojciechowice. Tradycją w kole przez cały okres jego istnienia było przekazywanie na odbudowę Warszawy z każdego polowania kwoty odpowiadającej wartości jednego zająca i jednej kuropatwy.

Z kolei Stowarzyszenie Łowieckie w Ćmielowie powstało prawdopodobnie w 1947 r., a jego założycielami byli m.in. Wacław Choroszyński, Stanisław Dziewiecki, Jan Łysoniewski, Konstanty Gorlicki, Tadeusz Skałecki.

Pogłębiające się trudności w uzyskaniu pozwolenia na broń i samym jej nabyciu sprawiły, ze stan liczebny Stowarzyszenia Łowieckiego w Ćmielowie spadł do kilku osób.

W 1953 r. zlikwidowano gminy i powołano Gromadzkie Rady Narodowe oraz dokonano podziału kraju na obwody łowieckie. Warunkiem istnienia koła było posiadanie co najmniej 12 członków. Żadne ze stowarzyszeń nie miało wymaganej liczby, stąd postanowiono połączyć dwa koła w jedno.

W 1953 r. przyjęło ono nazwę Stowarzyszenie Łowieckie w Ćmielowie. W 1959 r. uchwałą Walnego Zgromadzenia przyjęto nazwę Koło Łowieckie „Dzik” w Ćmielowie. Na terenie powstałego koła zwierzyną łowną były: zając, kuropatwa, dzika kaczka, lis. Pozyskanie  zwierzyny płowej było niewielkie, a dzik należał do rzadkości. Dobry stan zwierzyny drobnej pozwalał w kolejnych latach na organizację polowań dewizowych. W Naszym kole polowali myśliwi z Hiszpanii i Włoch.

Kontakt:

Koło Łowieckie "Dzik" w Ćmielowie

ul. Cegielniana 25,

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

e-mail: kontakt@dzikcmielow.pl

NIP: 661-19-93-045

REGON: 830271699

KONTO BANK PKO S.A.: 41 1240 1385 1111 0000 1185 9026

Wytrop nas na: