Łowiectwo (którego jednym tylko z elementów jest myślistwo) jest trudną sztuką, ale przyjemność z obcowania z przyrodą, zmierzenia się z nią, stawienia czoła własnym słabościom, w końcu przeżycie wielkiej przygody, jest nie do opisania.
Co nas prowadzi w łowisko w głuche noce? Co każe nam patrzeć z żalem i dumą jednocześnie na poległe z naszej ręki piękno? Co za siłę ma ta pasja? Czy łatwo być myśliwym?
Już samo podjęcie decyzji o zostaniu myśliwym musi być przemyślane.
Współczesny myśliwy to myśliwy etyczny, dbający o przyrodę i środowisko naturalne, ochraniający i dbający o zwierzynę - nie tylko w terenie, ale i na salach obrad samorządów, komisji sejmowych i spotkań biznesowych: wszędzie tam, gdzie zapadają decyzje mogące mieć wpływ na dobrostan mieszkańców lasów, pól i łąk. To gospodarz, który w odpowiednim czasie sprawuje opiekę nad zwierzętami, ale i w odpowiednim czasie decyduje o pozyskaniu części z nich (czytaj: Zrównoważona gospodarka łowiecka).
Wbrew opiniom szerzonym przez naszych adwersarzy, nie strzelamy do wszystkiego co się rusza i kiedy nam się podoba. Działamy według ściśle określonych przepisów, norm, okresów ochronnych zwierzyny i zasad etyki, o których szerzej możecie Państwo przeczytać w zakładce Prawo.
By zostać myśliwym należy zdobyć ostrogi, czyli gruntowne przygotowanie teoretyczne. Wprzódy odbyć roczny staż w kole łowieckim, na którym adept poznaje praktyczne umiejętności myśliwego, przyswaja obyczaje i nabiera szacunku dla zwierzyny i Kolegów. Następnie przejść przez długi kurs przygotowawczy organizowany przez odpowiedni Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. W końcu zdać niełatwe egzaminy ze znajomości ww. przepisów, biologii, etyki i kultury łowieckiej, a także oczywiście udowodnić, że jest skutecznym strzelcem na składającym się z 3 dyscyplin egzaminie strzeleckim.
Żadna, nawet najdroższa broń nie uczyni z dyletanta i nieuka prawdziwego, etycznego myśliwego.
Polowanie to pasjonująca przygoda, ale też szereg wymagających obowiązków.
Felietonista "Łowca Świętokrzyskiego" Maciej Login powtarza:
Wszystko co najciekawsze w polowaniu dzieje się PRZED, a nie PO strzale.
Kontakt:
Koło Łowieckie "Dzik" w Ćmielowie
ul. Sandomierska 242 A,
27-440 Ćmielów
e-mail: kontakt@dzikcmielow.pl
NIP: 661-19-93-045
REGON: 830271699
KONTO BANK PKO S.A.: 41 1240 1385 1111 0000 1185 9026
Wytrop nas na:
Copyright © 2020 Koło Łowieckie "Dzik" w Ćmielowie