Nowy chrześcijanin - Eustachy odmówił złożenia hołdu bóstwom pogańskim, co przyczyniło się do jego męczeńskiej śmierci. Kościół zaliczył św. Eustachego w poczet czternastu głównych wspomożycieli w trudnych sytuacjach i uznał go za patrona m.in. Madrytu oraz Paryża. Święty Eustachy patronuje myśliwym, leśnikom, strażakom, traperom i osobom torturowanym. Uważano, że zapewnia wsparcie ludziom w chwilach zwątpienia i załamania wiary, kłopotach rodzinnych oraz wypadkach losowych.
W ikonografii św. Eustachego przedstawiano jako mężczyznę ubranego w tunikę, rycerza lub myśliwego. Na ikonach ukazywany jest zwykle w stroju wodza rzymskiego. Atrybutami świętego są: jeleń z krucyfiksem umieszczonym między odnogami poroża, chorągiew, łuk, kusza i rzymska tunika. Dzień poświęcony patronowi obchodzono 20 września (dawniej 29 marca).
św. Eustachy Rzymski
Kapliczka św. Huberta ufundowana przez naszych myśliwych
Rzekomo podczas polowania na niedźwiedzie w Pirenejach, jako 14-letni chłopiec, uratował życie ojcu. Gdy ukończył 18 lat, udał się do możnego krewnego Pepina von Heristal (ok. 635-714), władcy Austrazji, Neustrii i Burgundii. Prawdo podobnie wówczas został rycerzem, mistrzem dworu i wielkim łowczym. Poślubił urodziwą księżniczkę Floriannę, córkę księcia Dagoberta, z którą miał syna Floriberta.
Przez kilka lat wiódł beztroskie życie, pośród turniejów i zabaw, polując z wielką pasją w Puszczy Ardeńskiej. Tragedią dla Huberta była śmierć ukochanej żony i ojca. Dla ukojenia rozpaczy polował z jeszcze większą pasją, szukając w łowach zapomnienia.
św. Hubert z Liège
W literaturze występuje wiele żywotów i legend z nim związanych. Jest on postacią historyczną. Żył na przełomie VI i VII wieku, urodził się około 655 roku, prawdopodobnie w rodzinie wysokiego stanu, być może był synem Bertranda, księcia Akwitanii, i wnukiem Chariberta I, króla Tuluzy. Według podań Hubert został osierocony przez matkę, a lata dziecięce i wczesną młodość spędził w Brabancji, gdzie miał być paziem Teodoryka III (652–691), króla Neustrii i Burgundii. Tam odebrał staranne wykształcenie. Od młodości jego szczególną pasją było myślistwo.
Hubert z Liège na polowaniu
źródło: brewiarz.katolik.pl
św. Eustachy
źródło: wikisource
Pomnik Diany we Wrocławiu,
źródło: Wikipedia
Dziewannę jako boginię młodości, wiosny, zwierząt, łowów i przyrody oraz opiekunkę lasów. Jej atrybutami są psy, zwłaszcza myśliwskie, wilk, niekiedy także jeleń i zając. Według Jana Długosza Dziewanna to starosłowiańska bogini lasów i łowów, mieszkanka borów i prastarych puszcz, która pojawiała się z myśliwskim rogiem i łukiem w towarzystwie białego jelenia, wówczas gdy "coś złego działo się jej ukochanym lasom lub zwierzętom w nim żyjącym". Chroniła i wspierała łowców, którzy polowali by wyżywić własne rodziny, a zwierzęta traktowali z szacunkiem.
Najszerzej dziś znanymi Patronami związanymi z Łowiectwem są:
- starosłowiańska Dziewanna utożsamiana z rzymską Dianą, odpowiednikiem greckiej Artemidy (Artemis),
- chrześcijańscy święci: Eustachy i Hubert.
Kontakt:
Koło Łowieckie "Dzik" w Ćmielowie
ul. Sandomierska 242 A,
27-440 Ćmielów
e-mail: kontakt@dzikcmielow.pl
NIP: 661-19-93-045
REGON: 830271699
KONTO BANK PKO S.A.: 41 1240 1385 1111 0000 1185 9026
Wytrop nas na:
Copyright © 2020 Koło Łowieckie "Dzik" w Ćmielowie